titloi

20/6/15

Ευρωμπάσκετ Γυναικών: We are proud....!!!!! Ελλάδα-Τσεχία 74-71(video-pics)

Η μαχητικότητα της Ελλάδας, η ψυχραιμία της Στέλλας Καλτσίδου στα τελευταία λεπτά και η καλή παρουσία γενικότερα της ελληνικής ομάδας, οδήγησαν στο 74-71 επί της Τσεχίας, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της 2ης φάσης του Ευρωμπάσκετ Γυναικών στο Ντέμπρετσεν.

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης έδωσαν το στίγμα για το τι θα ακολουθούσε. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει από την άλλη και αυτό ήταν κάτι που συνεχίστηκε ως το τέλος. Η Τσεχία προηγήθηκε 14-10 (8’), αλλά η Κατερίνα Σωτηρίου φρόντισε να βάλει την Ελλάδα στη θέση του οδηγού με την ολοκλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου (24-22). Το αμφίρροπο του αγώνα συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Τσεχία να καταφέρνει να «ξεκολλήσει», φτάνοντας στο 32-38 (16’33). Οι Ελληνίδες παίκτριες επέστρεψαν, μείωσαν (39-42), για να κλείσει το πρώτο μισό 43-48.

Η Ελλάδα βρέθηκε στο -8 (48-56) στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, αλλά η μαχητικότητά της έδωσε και πάλι το «παρών». Με ένα 11-2 προσπέρασε (59-58, 32’46’’), έφερε και πάλι την αναμέτρηση στα δικά της μέτρα και δεν έδειξε να «τρομάζει» ούτε και όταν στο 34’ η αντίπαλός έφτασε στο +4 (59-63). Η Χατζηνικολάου έδωσε το σήμα της αντεπίθεσης (62-63, 35’27’’), η ίδια και η Καλτσίδου επέτρεψαν στην Ελλάδα να πάρει και πάλι τα ηνία φτάνοντας στο 66-65 (37’36’’). Με 2’13’’ για τη λήξη η Ελχότοβα διαμόρφωσε το 66-68, αλλά η Καλτσίδου μίλησε στα τελευταία κρίσιμα λεπτά. Οδήγησε με 4/4 εύστοχες βολές στο 72-68 με 14’’ να απομένουν για τη λήξη της αναμέτρησης. Στα 9’’ η Χανουσόβα ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων για την Τσεχία, που μετά από τάιμ άουτ έκανε φάουλ στην Καλτσίδου. Η οποία και πάλι δεν λάθεψε! Είχε και πάλι 2/2 βολές και διαμόρφωσε το 74-71 που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης δίνοντας τη νίκη στην ελληνική ομάδα!
Δεκάλεπτα: 24-22, 43-48, 56-58, 74-71
Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Νικολοπούλου 2, Δημητράκου 15, Χατζηνικολάου 5, Καλτσίδου 20 (7ρ), Παπαμιχαήλ 2, Λύμουρα 4 (3ρ, 3 α), Σωτηρίου 10, Κοσμά 4, Σπανού 12 (9ρ)
Τσεχία: Μπορτελόβα 15, Βέσελα 9, Στεϊσκαλόβα 7, Χανουσόβα 16, Μπουργκρόβα 10, Μπαρτονόβα, Ελχότοβα 14, Πέτσκοβα, Χιντράκοβα