titloi

14/6/15

Ευρωμπάσκετ Γυναικών: Ελλάδα-Τουρκία 50-61(pics)

Η Ελλάδα πάλεψε απέναντι σε μια θεωρητικά καλύτερη και με πολλές λύσεις ομάδα και γνώρισε την πρώτη ήττα της στο Ευρωμπάσκετ Γυναικών με την Τουρκία να παίρνει τη νίκη με 61-50, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής στην Οραντέα.

Εναλλαγές είχε ο αγώνας σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Η Ελλάδα ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα, αιφνιδιάζοντας την Τουρκία με το 10-2 (5’21’’) και το 13-5 (7’) το οποίο καταγράφηκε στον ηλεκτρονικό πίνακα.  Τα σουτ τριών πόντων, η άμυνα και η ομαδική προσπάθεια στα ριμπάουντ ήταν τα συν για την ελληνική ομάδα. Η Τουρκία όμως βρήκε τις λύσεις που ήθελε, για να φτάσει και να προσπεράσει με ένα σερί 11-0 (13-16, 10’). Χατζηνικολάου και Κοσμά έδωσαν το προβάδισμα και πάλι στην Ελλάδα (18-16, 13’), με τις Καλτσίδου – Λύμουρα να παίρνουν τη σκυτάλη για το 23-18 (15’) και τη Σωτηρίου να κλέβει και να αφήνει την μπάλα στο καλάθι για το +7 (25-18, 25’10’’). Η απάντηση ήρθε με ένα μικρό σερί 5-0 (25-25, 17’45’’) με την Ελλάδα να ανταποδίδει για το 30-25 με το οποίο έκλεισε το πρώτο μισό της αναμέτρησης.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κακό για την ελληνική ομάδα, ιδιαίτερα επιθετικά. Η Τουρκία με ένα 14-2 έχτισε μια διαφορά υπέρ της που έφτασε και στους επτά πόντους (32-39, 28’50’’) και κράτησε το τιμόνι της αναμέτρησης στα επόμενα λεπτά, φτάνοντας ως το +8 (36-44, 31’10’’). Η Ελλάδα μείωσε (39-44), αλλά η Τουρκια έφτασε στο +10 (39-49, 33’20’’). Η Δημητράκου έδωσε μια ανάσα με σουτ τριών πόντων (42-49), ενώ η ίδια διαμόρφωσε και το 44-51 (34’50’’). Η διαφορά όμως ανέβηκε και πάλι, για να φτάσει δύο λεπτά πριν το τέλος στους 11 πόντους (48-59) και να πέσει η αυλαία με το τελικό 50-61. Η Ελλάδα αντιμετωπίζει αύριο στις 6μ.μ. τη Λευκορωσία (TVΜακεδονία) και στρέφει το βλέμμα και στην αναμέτρηση Τουρκία-Ιταλία, προκειμένου να σφραγίσει το εισιτήριό της για την επόμενη φάση.
Ελλάδα-Τουρκία 50-61
Δεκάλεπτα: 13-14, 30-25, 36-41, 50-61
Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Νικολοπούλου, Δημητράκου 12, Χατζηνικολάου 5, Καλτσίδου 12 (10ρ), Παπαμιχαήλ 4, Λύμουρα 4 (4α), Σωτηρίου 4, Κοσμά 2, Σπανού 7
Τουρκία: Ντεμιρόκ, Κανιτέζ, Κιοκσάλ 3, Βαρντάλι 9, Τσακίρ 2, Τσαγκλάρ 8, Άλμπεν 9, Γιλμάζ 7, Σάντερς 18 (12ρ), Τσόρα 5, Ιβεγκίν, Σενιουρέκ