titloi

13/6/15

Ευρωμπάσκετ Γυναικών: Ελλάδα-Ιταλία 51-46(Highlights-pics)

Βρέθηκε να χάνει με 16 πόντους, αλλά η Ελλάδα «γύρισε» τον αγώνα και πήρε τη νίκη από την Ιταλία με 51-46 στον πρώτο της αγώνα στο Ευρωμπάσκετ Γυναικών στην Οραντέα της Ρουμανίας.

Η έλλειψη ρυθμού ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η Ιταλία, η οποία είχε ήδη ένα παιχνίδι στο ενεργητικό της από τη χθεσινή μέρα, μπήκε πολύ δυνατά και έφτασε στο 0-14 (4’) και λίγο αργότερα στο 2-18 (6’). Η Ελλάδα ευστόχησε για πρώτη φορά στο 5’20’’ με τη Ζωή Δημητράκου, για να αρχίσει σιγά σιγά να επιστρατεύει την άμυνά της, να πηγαίνει περισσότερο στα ριμπάουντ και να παίρνει προσπάθειες στην επίθεση ως το 9-18 με το οποίο έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο.
Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε ελληνική υπογραφή. Η άμυνα δυνάμωσε ακόμη περισσότερο, οδηγώντας σε κλεψίματα και το κυριότερο περισσότερα ριμπάουντ. Η Ιταλία στο πρώτο μισό είχε πάρει 20 ριμπάουντ και το κυριότερο 7 επιθετικά, παίρνοντας έτσι δεύτερες επιθέσεις. Η ελληνική ομάδα πάλεψε όμως, φτάνοντας τελικά η ίδια στα 13 ως το ημίχρονο. Παράλληλα, ο Τζώρτζης Δικαιουλάκος παραμένοντας ήρεμος από την αρχή της αναμέτρησης, βοήθησε τις παίκτριές του να βρουν επιθετικά τις λύσεις, να μην είναι διστακτικές και το αποτέλεσμα φάνηκε στο παρκέ. Η διαφορά μειώθηκε σταδιακά με τις Καλτσίδου, Σωτηρίου, Σπανού σε πρώτο ρόλο στην επίθεση. Η Αφροδίτη Κοσμά ήταν αυτή που με σουτ τριών πόντων έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (23-22, 18’) και η Άρτεμις Σπανού έγραψε το 25-22 με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο. Η Ελλάδα έκανε ένα επιμέρους 23-4 για να βρεθεί από το -16 στο +3.
Η Ιταλία επέστρεψε στο παιχνίδι πιο αποφασισμένη, ανακτώντας το προβάδισμα για να φτάσει ως το +6 (27-33, 24’30’’). Η Σπανού μείωσε (29-33), αλλά χρεώθηκε με τρίτο φάουλ (26’). Η διαφορά έφτασε στους οχτώ πόντους (29-37, 28’), πριν η Λολίτα Λύμουρα μειώσει (31-37). Η Όλγα Χατζηνικολάου κατέβασε τη διαφορά στους τέσσερις πόντους (33-37, 30’20’’) και η Κατερίνα Σωτηρίου μείωσε ακόμη περισσότερο (35-37, 31’10’’). Η Δημητράκου ήταν αυτή που έδωσε το προβάδισμα με γκολ φάουλ για το 38-37 (32’) και η Χατζηνικολάου διαμόρφωσε το 39-37 (32’30’’) για να περάσει η σκυτάλη στην Καλτσίδου για το 42-38 (34’32’’). Η Ιταλία φαινόταν να προσπαθεί να βρει και πάλι τον καλό της εαυτό, πήρε επιθετικά ριμπάουντ για να φτάσει στο 46-42 (37’). Η Λύμουρα όμως έκλεψε την μπάλα, η Σωτηρίου πήγε στη γραμμή στην εξέλιξη της φάσης και έγραψε το (37’23’’). Η Λύμουρα ανέλαβε δράση και στην επίθεση και μετά από ασίστ της Σπανού οδήγησε στο +8 (50-42, 38’25’’). Οι Ιταλίδες μείωσαν 51-46 με 44’’ πριν τη λήξη, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν περισσότερο με την Ελλάδα να σφραγίζει τη νίκη!

Ελλάδα-Ιταλία 51-46
Δεκάλεπτα: 9-18, 25-22, 31-37, 51-46
Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Δημητράκου 9, Χατζηνικολάου 4, Καλτσίδου 9(5ρ), Παπαμιχαήλ, Λύμουρα 4 (6ρ, 5α), Σωτηρίου 13, Κοσμά 3, Σπανού 9 (10ρ)
Ιταλία: Κονσολίνι, Φασίνα 4, Ντότο 10, Σοτάνα 2, Γκάτι, Ζανόνι 2, Γκορίνι 5, Μασιάρντι 6, Κρίπα 2, Ρες 13, Φορμίτσα 2