titloi

22/9/13

Α1 Ιπποκράτης : Ανεβάζουν «στροφές» τα κορίτσια του Ιπποκράτη (φωτογραφίες)

Παρουσιάζοντας ίσως το καλύτερο τους αγωνιστικό πρόσωπο στα μέχρι τώρα φιλικά παιχνίδια η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Ιπποκράτη επικράτησε με 71-56 του παιδικού τμήματος του Ιπποκράτη στο ματς που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στο Κλειστό γυμναστήριο Κω.
Στο πρώτο δεκάλεπτο τα κορίτσια του Μιχάλη Καπλανίδη με καλά μπλοκ άουτ και παρουσιάζοντας μεγάλη βελτίωση στον τομέα των ριμπάουντ (βοήθησε αρκετά η Ισκιόγλου) ήταν μπροστά στο σκορ με 7-12 ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο παρόλο που η ομάδα για μερικά λεπτά «κόλλησε» επιθετικά και είχε πρόβλημα με τις αλληλοβοήθειες ήταν μπροστά στο σκορ με 23-30.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ενέργεια στο αμυντικό κομμάτι και οι σωστές επιλογές στην επίθεση έδωσαν στην ομάδα αυτοπεποίθηση και πολλά απ' τα συστήματα που έχει δουλέψει το τεχνικό τιμ «βγήκαν» στον αγωνιστικό χώρο με την ομάδα να προηγείται με 36-50 ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο αν και προς το τέλος το παιδικό του Ιπποκράτη προσπάθησε να «επιστρέψει» στο ματς η ομάδα του Μιχάλη Καπλανίδη έφτασε στην 4η νίκη της σε τέσσερα παιχνίδια με 71-56.
Το καλύτερο ματς της Ελίνας Ισκιόγλου ήταν το σημερινό με το νέο μεταγραφικό απόκτημα του Ιπποκράτη να βοηθά πολύ τόσο στο επιθετικό κομμάτι όσο και στο αμυντικό παίρνοντας αρκετά ριμπάουντ. Σταθερά καλή παρουσία απ' την Χελιώτη ενώ αρκετά καλές ήταν Κεχαγιά και Κουφογιάννη.