titloi

28/9/13

1ο Τουρνουά «Χάρης Πασσανικολάκης» : Ελληνικό - Παναθηναϊκός 59-65 (pics)

Τελικά ήταν πραγματικό ντέρμπι. Παναθηναϊκός και Ελληνικό μας έδωσαν μια μεγάλη γεύση απ' την Α1 αφού παρόλο που οι «πράσινες» ξέφυγαν στο σκορ η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς και να το διεκδικήσει. Στο τέλος όμως μίλησε η φανέλα του πρωταθλητή Ελλάδας και έτσι οι «πράσινες» έκαναν την δεύτερη νίκη τους στο τουρνουά «Χάρης Πασσανικολάκης» κατακτώντας ουσιαστικά την πρώτη θέση.

Ο Παναθηναϊκός όπως και στο χτεσινό παιχνίδι με τον  Ιπποκράτη ξεκίνησε αρκετά μουδιασμένος στο πρώτο δεκάλεπτο με τα κορίτσια της Ελένης Καπογιάννη να το εκμεταλλεύονται και με όπλο τον αμυντικό τομέα και την Παντέλη στον επιθετικό ήταν μπροστά στο σκορ με 19-10.
Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου το Ελληνικό συνέχισε να σκοράρει με τη Νικολαΐδου όμως η άμυνα του Παναθηναϊκού μετά το τρίλεπτο σε όλο το γήπεδο που οδήγησε σε αρκετά λάθη το Ελληνικό, η ευστοχία της Διέλα και οι αρκετές ελεύθερες βολές επέτρεψαν στις πράσινες όχι μόνο να επιστρέψουν στο ματς αλλά να ολοκληρώσουν το ημίχρονο με το σκορ υπέρ τους (30-25).
Σαν «φωτοτυπία» του χτεσινού αγώνα ο Παναθηναικός πάλι ανέβασε την απόδοση του στο τρίτο δεκάλεπτο με την Γέμελος αρχικά να οργανώνει και την Ντέλβα να σκοράρει ενώ στο τελευταίο πεντάλεπτο ανέλαβε δράση η Μαγκλάρα με την Καλέντζου με τις πράσινες να είναι αρκετά εύστοχες απ' την γραμμή των ελευθέρων βολών. Το Ελληνικό πέρα απ' την Σταμάτη δεν πήρε βοήθειες στον επιθετικό τομέα και έτσι η ομάδα της Γιασεμής Σαμαντούρα ήταν μπροστά στο σκορ με 53-42.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ματς θύμισε ντέρμπι. Το Ελληνικό με πάθος στο αμυντικό κομμάτι και καθαρό μυαλό στην επίθεση μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς μειώνοντας μάλιστα το σκορ μέχρι και στους δύο πόντους (57-55). Εκεί όμως ο Παναθηναικός έδειξε χαρακτήρα πρωταθλητή με την Ντέλβα να κάνει το 59-55, την Γέμελος να κλέβει την μπάλα και να ευστοχεί στον αιφνιδιασμό για το 61-55 και την Διέλα να δίνει μεγάλη ανάσα κάνοντας το 61-55. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το ματς αφού το Ελληνικό δεν είχε τον χρόνο να αντιδράσει και έτσι οι «πράσινες» πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους στο «Χάρης Πασσανικολάκης» .
Τα δεκάλεπτα: 19-10, 25-30, 42-53, 59-65
Διαιτητές: Παπαθανασίου, Ξάνθος, Κάρδαρης.
Ελληνικό (Καπογιάννη): Γκοτζή 4, Σταμάτη 6, Τσέρου, Ρουμπελάκη 2, Παντέλη 7, Μπαλτά 8(2), Νικολαϊδου 5, Χαλιβέρα 9 (1), Τζόνσον  9, Μπόνη  9(1), Θεοδώρου, Λούκα

Παναθηναϊκός (Σαμαντούρα):  Καλέντζου 3,  Γέμελος 7(1), Πριόνα, Μαγκλάρα 12, Κοσμά 11(1), Σλούκα , Δίελα 12, Καβάσιλα 4, Ντέλβα 16, Θεολόγου, Χρονοπουλου, Χριστινάκη.
Πλούσιο φωτογραφικό υλικό απ' τον φακό της Ελένης Μαμουζέλου.