titloi

1/8/14

Εθνική Κορασίδων : Ελλάδα - Τουρκία 58-65 (φωτογραφίες)

Δυστυχώς δεν τα κατάφεραν οι κορασίδες και ηττήθηκαν από την Τουρκία με 58-65 στον δεύτερο αγώνα του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα ΄΄πλήρωσε΄΄ την αστοχία στις ελεύθερες βολές (10/26) και την κυριαρχία της Τουρκίας στα ριμπάουντ (27 έναντι 50).
Το ματς ξεκίνησε με την Τουρκία να επιβάλει το ρυθμό της και να παίρνει προβάδισμα 12 πόντων (5-17 στο 5΄). Η Εθνική Ομάδα βελτιώνοντας την εικόνα ροκάνισε τη διαφορά και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 20-19.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Τουρκία κυριάρχησε απόλυτα. με σερί 2-12 μέσα σε 8 λεπτά διαμόρφωσε το σκορ από 24-23 σε 26-35 στο ημίχρονο.
Στην επανάληψη οι παίκτριες του Σόφτση πάλεψαν να μειώσουν την διαφορά. Η διαφορά έπεσε στους 4 πόντους (33-37 στο 25΄ και 55-59 στο 38΄) χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι παραπάνω.

Ελλάδα - Τουρκία 58-65
Δεκάλεπτα: 20-19, 26-35,38-47,58-65

Ελλάδα (Σόφτσης): Τζουγκράκη 9(1), Βιντζηλαίου 10, Τσουκαλά 3(1), Αλεξίου 7, Κολλάτου 20(2), Δημητριάδου, Παπαρδέλα, Γεροστεργίου 6, Αναστασοπούλου, Τσιχλάκη, Δανδουλάκη 3.

Τουρκία( Demirbilek )  Portakal 5, Yildizhan 1,    Maden ,  Tutsak  2, Kepenc 18(2),