titloi

12/7/15

Ευρωπαϊκό U20 Γυναικών: Η Ελλάδα επιστρέφει στην Α κατηγορία!

Ο μεγάλος στόχος για την εθνική Νέων Γυναικών επετεύχθη. Κέρδισε με 68-65 τη Λιθουανία και είναι μια από τις τρεις ομάδες που πήρε το εισιτήριο για την Α’ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.
Έσπασαν καρδιές στο σημερινό ματς που έγινε στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου, αλλά οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη στο δεύτερο ημίχρονο απέδωσαν εξαιρετικά και πήραν την πολύτιμη νίκη στο τελευταίο παιχνίδι του Ευρωπαϊκού Β’ κατηγορίας.
Η Λιθουανία με το καλημέρα έκανε το 13-6, αλλά η Φασούλα είχε διαφορετική άποψη και με 10 από τους 14 πόντους της εθνικής έδωσε το προβάδισμα στην Ελλάδα με 14-13.  Οι αντίπαλες, ωστόσο, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της εθνικής και ξέφυγαν με 34-23 με το ημίχρονο να τελειώνει με 39-28.
Η εθνική μπήκε δυνατά στο β΄ μέρος και πλησίασε στο 41-37 στο 23ο λεπτό. Η Λιθουανία έκανε το 49-41, αλλά και πάλι οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη δεν το έβαζαν κάτω. Με τη Λούκα μείωσαν σε 51-47 δίνοντας τα όλα στο παρκέ.
Η Ελεάννα Χριστινάκη στις αρχές της τέταρτης περιόδου μείωσε στους τρεις πόντους (54-51) με τη Νάστου αμέσως μετά να φέρνει το ματς στον πόντο (54-53). Με γκολ φάουλ της Χριστινάκη η Ελλάδα πέρασε μπροστά με 56-54 στο 33ο λεπτό. Η Λιθουανία πήρε κεφάλι εκ νέου με 58-56, αλλά η εθνική ισοφάρισε σε 58-58 και 60-60.  Το ματς ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι…. Η Γωγώ Σταμάτη με τρίποντο έκανε το 66-63 για την Ελλάδα 1.58 δεύτερα από το τέλος του ματς, ακολούθησε άστοχη προσπάθεια από τη εθνική για να μειώσει στον πόντο η Μπελισκάιτε (66-65) 39’ από τη λήξη. Η Σταμάτη στα 11’ με 1/2  βολές έκανε το 67-65, η Κερνεσκίτε αστόχησε στα 2’ δευτερόλεπτα και η Φασούλα με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 68-65 που έφερε την εθνική και πάλι στην Α’ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Ελλάδα - Λιθουανία 68-65

Δεκάλεπτα: 17-16, 28-39, 47-52, 68-65
ΕΛΛΑΔΑ: Σταμάτη 9(1), Εμμανουηλίδου 1, Κυρατζή, Γούναρη 8(2),  Χριστινάκη 17, Νάστου 2, Αγγελίδου, Νίξινα, Φασούλα 18, Καραμπάτσα 5, Λούκα 8.
ΛΙΘΟΥΑΝΪΑ: Κερνεσκίτε 8(1), Σιρσιναϊτάιτε 5(1),  Παουλαουσκάιτε, Μελιναουσκάιτε 3, Μιζγκέριτε 11, Μπελισκάιτε  14, Σαραουσκάιτε 24, Σαβισκάιτε Ι., Σαβισκάιτε Ρ., Μαουράιτε, Καϊρίτε.