titloi

12/7/15

Ευρωπαϊκό U20 Γυναικών: Έχασε από την Βουλγαρία άλλα το Μαυροβούνιο μας έκανε δώρο....

Το Μαυροβούνιο δίνει ελπίδα στην Ελλάδα, νίκησε την Σουηδία όποια ομάδα νικήσει στον αγώνα Λιθουανία Ελλάδα ανεβαίνει στην Α ΄ κατηγορία των νέων γυναικών .

Τα χθεσινά αποτελέσματα μας έφεραν στην δεύτερη θέση μαζί με Λιθουανία, Αυστρία και Σουηδία .
Έτσι σήμερα στις 21:50 όποια ομάδα νικήσει στον αγώνα Λιθουανία - Ελλάδα ανεβαίνει στην Α ΄ κατηγορία των νέων γυναικών .

Μια μεγάλη ευκαιρία έχασε η εθνική Νέων Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (Β’ κατηγορία) που διεξάγεται στην Ποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου. Γνώρισε την ήττα με 95-88 (κ.α. 80-80) στην παράταση από την Βουλγαρία και πλέον η υπόθεση της ανόδου στην Α’ κατηγορία δυσκολεύει. Η Ελλάδα είχε σε εξαιρετική μέρα τις Φασούλα (37 πόντους και 18 ριμπάουντ) και Χριστινάκη (28 πόντους), όμως δεν παρουσίασε τη συγκέντρωση που έπρεπε στην άμυνα, ενώ υπήρχε και αστοχία στις βολές (30/18).
Η εθνική ομάδα μπήκε δυνατά στο ματς και με το καλημέρα προηγήθηκε με 10-2 με πόντους από τη Φασούλα. Οι διεθνείς ήλεγχαν το ματς και στο 14ο λεπτό ξέφυγαν με 39-23. Ένα μπλακ άουτ διαρκείας έδωσε την ευκαιρία στη Βουλγαρία με σερί 15-0 να μειώσει σε 39-38. Η εθνική έδειχνε σημάδια κούρασης και αυτό έδωσε το δικαίωμα στην αντίπαλο να προηγηθεί με 54-47 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Η Ελλάδα, ωστόσο, αντέδρασε και με την Εμμανουηλίδου έκανε το 62-61.  Με τη Φασούλα έγινε το 72-69, αλλά η Χρίστοβα που ήταν ασταμάτητη έκανε το 72-74.
Το ματς απέκτησε δραματικό χαρακτήρα, καθώς η Αξεντίεβα με 1/2 βολές έκανε το 78-78, ακολούθησε άστοχο τρίποντο της Κυρατζή και στη συνέχεια η Χριστινάκη έκανε το 5ο της φάουλ στη Χρίστοβα που με δύο βολές έκανε το 80-78 οκτώ δευτερόλεπτα από το τέλος. Η Σταμάτη όμως έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (80-80) με καλάθι δύο πόντων.
Στο ξεκίνημα της παράτασης η Αξεντίεβα έκανε το 85-80 και στη συνέχεια έγινε το 92-80 με τη Βουλγαρία να κυριαρχεί. Η εθνική μείωσε σε 92-87 με τρίποντο της Εμμανουηλίδου 56’ δευτερόλεπτα από το τέλος. Το ματς έληξε 95-88 υπέρ της Βουλγαρίας και τα πράγματα γίνονται δύσκολα για την εθνική Νέων Γυναικών.
Δεκάλεπτα:  26-20, 42-40, 62-64, 80-80 (κ.α.), 88-95 (παρ.)
ΕΛΛΑΔΑ: Σταμάτη 4, Εμμανουηλίδου 5(1), Καλημέρη, Κυρατζή 1, Γούναρη 5(1), Χριστινάκη 28, Νάστου 2, Αγγελίδου 2, Φασούλα 37, Καραμπάτσα 4, Λούκα 6.
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Μπογιαντζιέβα 3(1), Αξεντίεβα 11(2), Χρίστοβα 30, Ιλίεβα 2, Νικόλοβα 4, Ντίνεβα 19(3), Νάτσκινα 3, Κρασχόλοβα 3(1), Πέτροβα Α.Κ. 2, Ενεβα 18, Πέτροβα Α.Ν.
Μετά τα χθεσινά αποτελέσματα αν η εθνική Νέων Γυναικών επικρατήσει σήμερα της Λιθουανίας θα εξασφαλίσει την άνοδο στην Α’ Κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος. Αναλυτικά: Μ.Βρετανία - Βοσνία 52-87, Ισραήλ - Ρουμανία 77-62, Ελλάδα - Βουλγαρία 88-95, Μαυροβούνιο - Σουηδία 64-54, Λιθουανία - Αυστρία 73-50
10. Μ.Βρετανία  0/8    400-505     8
(Την άνοδο στην Α’ κατηγορία εξασφαλίζουν οι τρεις πρώτες ομάδες της βαθμολογίας)
Το σημερινό πρόγραμμα: (12.30) Ρουμανία - Μ.Βρετανία, (14.50) Σουηδία - Ισραήλ, (17.10) Βοσνία - Αυστρία, (19.30) Βουλγαρία - Μαυροβούνιο, (21.50) Ελλάδα - Λιθουανία.

Καφαντάρη: «Δεν δώσαμε όλο τον εαυτό μας στην άμυνα»

Εμφανώς απογοητευμένη από την ήττα της εθνικής Νέων Γυναικών από τη Βουλγαρία ήταν η ομοσπονδιακή προπονήτρια Ελένη Καφαντάρη, αφού κάποια πράγματα στην ομάδα δεν λειτούργησαν όπως τα είχε σχεδιάσει.
Συγκεκριμένα τόνισε: «Από την αρχή του παιχνιδιού μιλήσαμε για το πόσο σημαντική είναι η άμυνα.. Πιέσαμε, κλέψαμε 19 φορές τη μπάλα, αλλά πολλές φορές είτε κάναμε βεβιασμένες επιθέσεις είτε κερδίζοντας το φάουλ δεν βάζαμε τις βολές. Με 18/30 βολές και 8% στα τρίποντα δεν μπορείς να διεκδικήσεις πολλά πράγματα. Το κακό είναι ότι δεν δώσαμε όλο μας τον εαυτό στην άμυνα και αυτό μας στοίχισε και με το παραπάνω. Μετά το τέλος της σημερινής μέρας θα δούμε αν έχουμε ακόμα την τύχη στα χέρια μας, ώστε με νίκη εναντίον της Λιθουανίας να πετύχουμε την πολυπόθητη άνοδο».