titloi

4/7/15

Εθνική Νέων Γυναικών :Δεύτερη νίκη για τα κορίτσια της Καφαντάρη

Άλλο ένα βήμα για την άνοδο στην Α’ κατηγορία του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος έκανε η Εθνική Νέων Γυναικών. Στο τρίτο της παιχνίδι στο πλαίσιο των αγώνων για τη Β΄ κατηγορία που γίνονται στην Μποντγκόριτσα του Μαυροβουνίου επικράτησε με 60-52 της Μ.Βρετανίας και έφτασε στις δύο νίκες.
Η Εθνική Νέων Γυναικών μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ για την αναμέτρηση γνωρίζοντας ότι η νίκη ήταν μονόδρομος. Στο δεκάλεπτο ξέφυγε με 23-14, ενώ λίγο αργότερα το σκορ έγινε 33-19 με τις Φασούλα, Χριστινάκη και Σταμάτη να αναλαμβάνουν δράση στην επίθεση. Στη συνέχεια ωστόσο η Ελλάδα χαλάρωσε κάτι το οποίο έδωσε τη δυνατότητα στις Βρετανίδες να μειώσουν στο ημίχρονο σε 37-33.
Λίγο μετά την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (37-35), αλλά συνεχόμενοι πόντοι από τις Φασούλα και Σταμάτη σε συνδυασμό με την καλή άμυνα έκαναν το 50-38 υπέρ της εθνικής.
Οι παίκτριες της Ελένης Καφαντάρη στο τελευταίο δεκάλεπτο ήλεγξαν το ρυθμό του αγώνα, είχαν σωστές επιλογές στην επίθεση και κέρδισαν την αναμέτρηση με 60-52.

Ελλάδα - Μ.Βρετανία 60-52
Δεκάλεπτα: 23-14, 37-33, 50-38, 60-52
ΕΛΛΑΔΑ: Σταμάτη 14(2), Εμμανουηλίδου, Καλημέρη, Κυρατζή 3 (7 ασ.), Γούναρη, Χριστινάκη 15, Νάστου 2, Αγγελίδου, Νίξινα 1, Φασούλα 20 (14 ριμπ), Καραμπάτσα 5, Λούκα.
Μ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ: Λιούις Ρ., Λιούις Μ. 3(1), Σάρσον 2, Σζμιντ 2, Κάμπελ, Ράσελ 10(3), Τόμπσον 14(3), Ελιοτ-Κινγκ, Σίμπσον, Πεκόκ 2, Οτεβίλ-Σούλσμπι 2,  Αντεμπαγιό 17(1).
Αύριο όλες οι ομάδες έχουν ρεπό με τους αγώνες να συνεχίζονται τη Δευτέρα (6/7) και την Εθνική Νέων Γυναικών στις 12.30 να αντιμετωπίζει την Αυστρία.