titloi

31/7/15

Εθνική Νεανίδων (U18): Πρεμιέρα με ήττα από την Δανία - Πλούσιο φωτορεπορτάζ (pics)

Με ήττα (72-62) από την Δανία ξεκίνησε η Εθνική Ομάδα των Νεανίδων την προσπάθεια της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα (U18) Β’ Κατηγορίας στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας.
Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στην μάχη των αιθέρων. Η Δανία «μάζεψε» 20 περισσότερα ριμπάουντ (49-29) από την Εθνική Ομάδα. Από τα 49 ριμπάουντ, τα 22 ήταν επιθετικά κάτι που επέτρεψε στις Δανές να πετύχουν 19 πόντους από δεύτερες επιθέσεις.
Η Εθνική Νεανίδων δεν ξεκίνησε καλά την αναμέτρηση αφού στο 5’ έχανε με 14-6. Στην συνέχεια η ομάδα του Γιάννη Γερεουδάκη βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση. Στο 16’ είχε πάρει αέρα 4 πόντων (23-27). Τελικά το ημίχρονο έκλεισε με 31-29 υπέρ της Δανίας
Η επανάληψη ξεκίνησε με την Δανία και πάλι να ξεφεύγει στο σκορ (43-35 στο 25’). Στα επόμενα 6  λεπτά η Εθνική Ομάδα με σερί 6-15 παίρνει πάλι το προβάδισμα στο σκορ 49-50. Η προσπάθεια όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια. Οι Δανές πολύ γρήγορα (34’) βρέθηκαν με +10 στο σκορ (60-50). Και στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης κατάφεραν να διαχειριστούν το προβάδισμα τους και να φτάσουν και στην τελική επικράτηση (72-62).

Δανία-Ελλάδα 72-62
Δεκάλεπτα: 19-15, 31-29, 49-44, 72-62.
Ελλάδα (Γερεουδάκης): Τζουγκράκη 4 (1), Στεφάνου, Αρσένογλου, Κατσαμούρη, Κολλάτου 26 (2), Ντάνου 8, Δημητριάδου, Παπαρδέλα 3 (1), Γεροστεργίου 3, Τζιότζου 1, Βιντζηλαίου 2, Δανδουλάκη 15.
Δανία (Νίλσεν): Καμπ,Μόρτενσεν 7, Ντρέγιερ 11 (2), Πούλσεν, Σβάνχολμ 11, Πέχαντιτς 25 (2), Σχίρμερ 2, Κλάουσεν, Έσπενσεν, Μίκελσεν 11 (1), Ίβερσεν 3, Γκάρντνερ 2.
Στον άλλο αγώνα του Β’ Ομίλου: Λουξεμβούργο-Ρουμανία 53-62