titloi

14/5/15

Εθνική Γυναικών:Πρώτη φιλική νίκη στην παράταση για την Εθνική μας (pics)

Συναρπαστικός αγώνας έγινε στο ΚΓ του Αγίου Θωμά με την Ελλάδα να επικρατεί 66-65 της Λετονίας στην παράταση στον δεύτερο μεταξύ των δύο ομάδων αγώνα.
Αντίστροφα σε σχέση με τον πρώτο μεταξύ τους αγώνα, μπήκαν οι δύο ομάδες στο παρκέ. Σήμερα η Λετονία ήταν αυτή που πήρε πρώτη τα ηνία της αναμέτρησης, φτάνοντας ως το 1-6 (1'40'') και αργότερα στο 3-10 (3'18''). Η Ελλάδα πάλευε να βρει το ρυθμό της, βελτιώθηκε επιθετικά και μείωσε (7-10, 4'40''). Η βελτίωση στην άμυνα ήταν αυτή που άλλαξε και την εικόνα του παιχνιδιού, με τη Σπανού να δίνει για πρώτη φορά το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (13-12, 7'20'') με τέσσερις συνεχόμενους πόντους και τις Καλτσίδου-Χατζηνικολάου να οδηγούν στο 17-12 (9'24''). Χατζηνικολάου και Φασούλα έχτισαν μια διαφορά επτά πόντων (21-14, 12'), με τη Λετονία όμως να μειώνει γρήγορα την απόσταση με δύο εύστοχα σουτ πίσω από τα 6μ75 (21-20, 13'). Οι Λετονές ισοφάρισαν (23-23, 15'11''), φτάνοντας τα 5/11 τρίποντα. Χατζηνικολάου, Παπαμιχαήλ και Δημητράκου οδήγησαν τη διαφορά στους έξι πόντους (29-23, 18') με τις φιλοξενούμενες να βρίσκουν τη λύση και πάλι στα σουτ τριών πόντων (29-26, 6/13). Παπαμιχαήλ και Σπυριδοπούλου επανέφεραν τη διαφορά στους έξι πόντους (32-26, 19'16''), πριν το πρώτο μισό κλείσει με το 32-27.
Ένα ακόμη τρίποντο και ένα έμμεσο τρίποντο βοήθησαν τη Λετονία να πάρει και πάλι το προβάδισμα (34-35, 22'22''), το οποίο άλλαζε "χέρια" για τα επόμενα λεπτά. Οι Λετονές κατάφεραν να χτίσουν και πάλι μια διαφορά (36-41 στο 25'50'', 39-45 στο 28'50'').  Η Ελλάδα με μαχητικότητα, πλησίασε και πάλι για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο 43-46. Η Δημητράκου και η καλή συνεργασία της Νικολοπούλου με τη Σωτηρίου έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (47-46, 32'10''), η οποία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό φτάνοντας με τη Φασούλα ως το 51-46 (33'10''). Το ντέρμπι συνεχίστηκε, η διαφορά έπεσε στη μικρότερη δυνατή τιμή (53-52, 37'45''). Η Παπαμιχαήλ με 1/2 βολές και 1'29'' να απομένει έγραψε το 54-52, για να ισοφαρίσει η Λετονία (54-54) με 41'' για τη λήξη και ο αγώνας να οδηγηθεί με αυτό το σκορ στην παράταση.
Η Λετονία ξεκίνησε με τρίποντο (54-57), η Ελλάδα συνέχισε την προσπάθεια με τη Λύμουρα να ισοφαρίζει (60-60) και να δίνει και το προβάδισμα (60-62, 43'50'') από τη γραμμή των βολών. Με τον ίδιο τρόπο οδηγεί στο +4 (64-60, 44'26''). Οι Λετονές με 1/2 βολές και ένα λέι απ μετά από κλέψιμο μείωσαν στον έναν πόντο (64-63) με 20'' για τη λήξη. Η Χατζηνικολάου είχε 2/2 βολές για το 66-63, η Πρίεντε μείωσε στο 66-65 με 8'' για το τέλος και ήταν και το τελικό σκορ, που σφράγισε τη νίκη για την ελληνική ομάδα.

Ελλάδα-Λετονία 66-65
Διαιτητές: Σώμος, Μάνος, Τσώνος Β.
Δεκάλεπτα: 17-14, 32-27, 43-46, 54-54 κ.α., 66-65
Ελλάδα (Δικαιουλάκος): Σπυριδοπούλου 2, Δημητράκου 13, Χατζηνικολάου 10, Καλτσίδου 8, Παπαμιχαήλ 7, Λύμουρα 5, Σωτηρίου 2, Χαλιβέρα, Νικολοπούλου 2, Σπανού 10, Μούλη 1, Φασούλα 6
Λετονία (Ζβιργκζντινς): Ροζενμπέργκα 5, Έγκλιτε, Κούλιτε, Πρίεντε 5, Πούτνινα 14, Σταϊνμπέργκα 11, Λιεπκάλιν 13, Βίτολα 6, Κράστινα 3, Βεϊντέρε, Αϊζίλα 6, Μέλνικα, Λάκσα 2
*Εκτός έμειναν οι Μάλτση, Χριστινάκη, Γκοτζή, Κοσμά, Σταμολάμπρου.
*Ελλάδα και Λετονία θα αναμετρηθούν αύριο στο ΚΓ Αγίου Θωμά στις 5μ.μ.
*Οι Ακαδημίες μπάσκετ κοριτσιών του Ολυμπιακού έδωσαν το "παρών" στο ΚΓ Αγίου Θωμά και στήριξαν την Εθνική Γυναικών.