titloi

27/5/15

Εθνική Γυναικών: Λιθουανία - Ελλάδα 82-61

Με ήττα έκλεισε τον κύκλο των φιλικών στη Γαλλία η εθνική γυναικών που προετοιμάζεται για τη συμμετοχή της στο Ευρωμπάσκετ (11-28 Ιουνίου, Ρουμανία και Ουγγαρία).
Έχασε στην πόλη Πο από τη Λιθουανία με  82-61 με το τρίτο δεκάλεπτο να αποδεικνύεται καθαριστικό για την έκβαση του αγώνα. Έγιναν, ωστόσο, πολλές δοκιμές από τον ομοσπονδιακό τεχνικό Τζώρτζη Δικαουλάκο κάτι το οποίο είναι απαραίτητο σε περίοδο προετοιμασίας.

Η εθνική ομάδα στο πρώτο δεκάλεπτο βρήκε λύσεις με τις Καλτσίδου και Παπαμιχαήλ με το σκορ να είναι 26-19 υπέρ της Λιθουανίας. Οι διεθνείς δεν τα παράτησαν, πήραν πόντους  από τις Σπανού και Χριστινάκη, αλλά στο ημίχρονο ήταν πίσω με 40-35.
Στο δεύτερο ημίχρονο η εθνική έδειξε σημάδια κούρασης, κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Λιθουανία, όπου με ένα σερί 13-0 ξέφυγε με 53-35, με το σκορ στο 30ο λεπτό να γίνεται 65-45. Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια με την Ελλάδα να γνωρίζει την ήττα με 82-61. Πρώτη σκόρερ για την εθνική ομάδα ήταν η Ελεάννα Χριστινάκη με 12 πόντους.
Δεκάλεπτα: 26-19, 40-35, 65-45, 82-61
ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Σέρνιους): Οκοτσάιτε 4, Νασιτσάιτε 17(3), Πετρονίτε 18, Κουκτιένε 9(2), Λινκεβιτσιένε 8, Γκουτκαουσκάιτε 7, Σολόποβα 12(2), Γκριγκαλάουσκίτε 2, Σικσνίουτε 3, Αλμινάιτε 2.
ΕΛΛΑΔΑ (Δικαιουλάκος):  Χατζηνικολάου 4, Καλτσίδου 8(2), Παπαμιχαήλ 4, Σπανού 8, Νικολοπούλου 2, Γκοτζή 9(1), Χριστινάκη 12, Χαλιβέρα, Λύμουρα 2, Σωτηρίου 5(1), Κοσμά 5(1), Φασούλα 2.