titloi

26/8/13

Εθνική Νεανίδων:Ελλάδα-Πορτογαλία 56-69 - Δέκατη θέση στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Η Εθνική Ομάδα των Νεανίδων κατέλαβε τη δέκατη θέση στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Κροατία (Βούκοβαρ-Βινκόβσκι). Στο τελευταίο της αγώνα ηττήθηκε με 69-56 από τη Πορτογαλία.
Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα παρουσία δυο διαφορετικά πρόσωπα, ένα ανά ημίχρονο. Στο ξεκίνημα και με την ηγετική (επιθετικά) εμφάνιση της Σταμολάμπρου προηγήθηκε με 10-2 (5’) και 35-17 (15’).

Στην επανάληψη και μέχρι το 24’ η ομάδα του Γιώργου Βελισσαράκου είχε τον έλεγχο του αγώνα (48-39). Στο σημείο αυτό η Πορτογαλία μ’ ένα σερί 0-11 έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο με προβάδισμα στο σκορ (48-50).
Όλα λοιπόν έμελλαν να κριθούν στη τελευταία περίοδο. Η Εθνική Νεανίδων κρατήθηκε μέσα στον αγώνα μέχρι το 25’ (55-55). Από΄κει και πέρα η Πορτογαλία με σερί 1-14 έφτασε και στη τελική επικράτηση (56-69).

Η καταπληκτική, κυριώς στο α’ μέρος, Σταμολάμπρου (29 πόντους) μαζί με τη Χριστινάκη (12 πόντους,10 πιμπάουντ) ξεχώρισαν για την Εθνική Ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 38-27, 48-50, 56-69.

Ελλάδα(Γιώργος Βελισσαράκος): Σταμολάμπρου 29(1), Σταμάτη, Φουράκη, Νάτσου, Παυλοπούλου 6, Χριστινάκη 12, Κίτσιου, Χωλοπούλου, Γεωργιάδη 3, Γεροστεργίου 1, Καραμπάτσα 5, Λουκά.

Η Άννα Σταμολάμπρου πήρε τη πρώτη θέση των σκόρερ της διοργάνωσης με 161 πόντους (17,9 μ.ο.).