titloi

28/4/15

29ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Νεανίδων :Όλα τα αποτελέσματα της 1ης μέρας(video)

Καλύτερος στην τελευταία περίοδο ο Πρωτέας Βούλας επικράτησε με 61-45 του Αθηναϊκού στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του 29ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος νεανίδων που άρχισε σήμερα στην Κοζάνη.
Ο αγώνας ήταν συγκλονιστικός σε εξέλιξη με τον Πρωτέα Βούλας να έχει ένα εντυπωσιακό σερί 21—10 στο τελευταίο δεκάλεπτο και να παίρνει άνετα το ροζ φύλλο. Οι παίκτριες του Θάνου Σόφτση με άμυνα ζώνης, πήραν για πρώτη φορά διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων (55-44) στο 35ο λεπτό. Ο Αθηναϊκός δε μπόρεσε να αντιδράσει με αποτέλεσμα να φθάσουμε στο τελικό +16.
Συγκλονιστικό ήταν το παιχνίδι της πρώτης μέρας του 29ου Πανελληνίου Νεανίδων με τους Τιτάνες Δράμας να επικρατούν στο τέλος με 43-49 του ΠΑΣ Γιάννινα.
Οι παίκτριες από την Ανατολική Μακεδονία είχαν μια διαφορά μεγαλύτερη των δέκα πόντων στα τέλη της τρίτης περιόδου, όμως ο ΠΑΣ σιγά-σιγά «έκλεινε την ψαλίδα». Η ομάδα της Ηπείρου ισοφάρισε σε 43-43, όμως η Αρσένογλου με έξι διαδοχικούς πόντους στο τέλος έδωσε τη νίκη στη δραμινή ομάδα.
Σημαντική επιτυχία για το Αρκάδι Ρεθύμνου που επικράτησε με 48-44 του ΠΑΟΚ στον τελευταίο αγώνα της σημερινής πρώτης μέρας του Πανελληνίου Νεανίδων.

Οι νικήτριες είχαν προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού με μικρή όμως διαφορά. Η Δημήτρη με τρίποντο 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη έκανε το σκορ 48-38 «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι. Ο ΠΑΟΚ όμως δεν το έβαλε κάτω και μ σερί 6-0 μείωσε στο τελικό σκορ.
*To Πανελλήνιο Νεανίδων συνδιοργανώνεται από την ΕΟΚ, την ΕΚΑΣΔΥΜ, την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας, την ΠΕ Κοζάνης και τον Δήμο Κοζάνης με την ευγενική χορηγία του ΚΤΕΛ Αστικών Γραμμών Κοζάνης και τη σημαντική συμβολή της ΔΕΗ.

Δεκάλεπτα: 13-9, 26-24, 40-35, 61-45
Πρωτέας Βούλας (Σόφτσης): Κίτσιου 5(1), Κολλάτου 14(1), Μεϊμάρογλου, Μαντά 4, Αμπντέλ-Φατάχ, Αναστασοπούλου 4, Φασούλα 18, Μιχαλοπούλου, Τσιχλάκη 3(1), Θεοδώρου 13, Κορρέ.
Αθηναϊκός(Καλογερόπουλος): Βασιλάκη, Σιδεράκη 6(1), Σταμάτη 12(1), Τσουκαλά, Χριστινάκη 23(1), Νάου, Καραμπάτσα, Νίξινα 4.
Δείτε  ολόκληρο τον αγώνα  εδώ
Σόφτσης: «Ανταπεξήλθαμε στο άγχος της πρεμιέρας»
Μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Πρωτέα Βούλας, Θάνος Σόφτσης, έδωσε συγχαρητήρια στις παίκτριές τους, έχοντας ανταπεξέλθει στο άγχος της πρεμιέρας και πρόσθεσε: "Ξεκινήσαμε νευρικά και χωρίς σκέψη στο κομμάτι της τακτικής, ωστόσο κατά τη διάρκεια του αγώνα προσαρμόσαμε και διαβάσαμε καλά τα μις ματς. Ήταν το πρώτο παιχνίδι, συνεχίζουμε και ελπίζουμε να φανούμε καλύτεροι στη συνέχεια».
ΠΑΣ Γιάννινα  – ΑΣ Τιτάνες Δρ. 43-49
Διαιτητές: Τζιβελεκίδου-Αγραφιώτης
Δεκάλεπτα: 13-14, 24-30, 33-41, 43-49
ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Σταύρου 4, Παπαδιαμάντη 10, Παπαδοπούλου 18(1), Γιωτίτσα 11(1), Ζέρβα, Τασιούλα.
Τιτάνες Δράμας (Μυλωνά): Στάικου 3(1), Δημητρακούδη 11(3), Αθανασιάδου, Χατζησάββα, Αλεξοπούλου, Γαϊτάνη 22(2), Φούντα 7(1), Αρσένογλου 6.
Μυλωνά: «Χαλαρώσαμε στο τέλος»
Μετά τη λήξη του αγώνα η προπονήτρια των Τιτάνων Δράμας, Ιωάννα Μυλωνά, δήλωσε τα εξής: «Καταφέραμε με πολύ καλή άμυνα στην τρίτη περίοδο να πάρουμε μια διαφορά. Στην τελευταία όμως χαλαρώσαμε και την χάσαμε. Ευτυχώς πέτυχε τα συνεχόμενα καλάθια στο τέλος η Αρσένογλου και πήραμε την σημαντική νίκη»

Δεκάλεπτα: 14-13, 26-23, 37-31, 48-44
Διαιτητές: Κατωτικίδης-Παπανικολάου
Αρκάδι Ρεθύμνου (Πλευράκης): Μπότση 10, Τζουγκράκη 5(1), Παναρετάκη. Καούκη 7(1), Μπάκα, Μιχελιδάκη, Μούκα, Λίτσι 12(2), Δημήτρη 8(1), Λελεδάκη, Ρήγα, Περάκη 6.
ΠΑΟΚ(Μασλαρινός): Αλεξίου 5, Πετρίδου 2, Παπαδοπούλου Ευ. 2, Παπαδοπούλου Ελ., Ράτζα Τ. 9(1), Παπαδοπούλου Κ. 1, Μαρκουλάκη 5(1), Κοντογιώργου 7, Ράτζα Ι. 8, Διαμαντίδου, Ζουμπούλη 3, Μανωλοπούλου 2.
Πλευράκης: «Κάναμε μια καλή αρχή στη διοργάνωση»
Ευχαριστημένος από τη νίκη εμφανίστηκε μετά το τέλος του αγώνα ο προπονητής του Αρκαδίου, Κώστας Πλευράκης: «Κερδίσαμε μια ομάδα με ιστορία και έναν πολύ δυνατό αντίπαλο όπως ο ΠΑΟΚ. Κάναμε μια καλή αρχή στην διοργάνωση και τίποτα παραπάνω. Συνεχίζουμε με τον ίδιο ζήλο για τα επόμενα παιχνίδια».