titloi

13/4/13

Το Ελληνικό με break στον τελικό!

Ένα ψυχωμένο Ελληνικό "έσπασε" την έδρα του Αθηναϊκού και στον τελευταίο και καθοριστικό αγώνα πήρε τη νίκη και παράλληλα την πρόκριση για τον τελικό με σκορ 44-61.

Όταν ένα παιχνίδι τελειώνει με τον Αθηναϊκό να έχει πετύχει μόλις 44 πόντους μπορεί κάποιος εύκολα να καταλάβει πόσο αποφασισμένος ήταν ο αντίπαλος. Η Καπογιάννη "έπνιξε" τον Αθηναϊκό και το Ελληνικό έδειξε τις προθέσεις του απο την αρχή. Μπορεί το πρώτο δεκάλεπτο να έληξε με τις ομάδες σχεδόν στα ίσια όμως στη συνέχεια το Ελληνικό ξέφυγε στη διαφορά με την Μπροκ να κάνει ακόμη ένα εξαιρετικό παιχνίδι στη σειρά των play off και τη Σταμάτη να είναι και πάλι ουσιαστική. Κοσμά και Κεχαγιά πήραν πάνω τους τις περισσότερες επιθετικές προσπάθειες για την ομάδα του Βύρωνα με το σκορ να είναι στο 23-32. Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο με την αρχηγό Λολίτα Λύμουρα να προσπαθεί να σώσει την παρτίδα για την ομάδα της και να την κρατήσει ζωντανή στο παιχνίδι. Όμως η Μπροκ που στο πρώτο ημίχρονο δεν είχε βοηθήσει επιθετικά, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και ήταν ανίκητη. Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι είχε διαδικαστικό χαρακτήρα και το Ελληνικό υπέταξε τον Αθηναϊκό με διαφορά 17 πόντων.

Έτσι στον τελικό θα συναντήσει τον Παναθηναϊκό έχοντας ωστόσο πολύ δύσκολο έργο καθώς αφενός στα μεταξύ τους παιχνίδια το σκορ είναι 2-0 υπέρ των "πρασίνων" και αφετέρου ο ΠΑΟ έχει και το πλεονέκτημα έδρας.
Πρώτη σκόρερ των νικητριών η Μπροκ με 20 πόντους και 15 ριμπάουντ ενώ ακολούθησε η Μπόνη με 9 ενώ για τον Αθηναϊκό 14 πόντους είχε η Λύμουρα με 10 ριμπάουντ και 12 η Κεχαγιά.

Αθηναϊκός (Λειβάδης): Λύμουρα 14 (1τρ. 10ρ.), Σπαθάρου 3 (1) , Καζαντζίδου 2, Κασάπογλου 2, Ζότοβα, Κεχαγιά 12, Χαλικιά, Κοσμά 9 (1), Ισκιόγλου, Κυριακοπούλου 2
Ελληνικό (Καπογιάννη) : Σταμάτη 7 (1τρ. 6 ασίστ), Ευμορφοπούλου 2, Αξιοπούλου  7 (1) , Μπαλτά 6, Χαλιβέρα 8 (1) (9ρ.), Σπαθάρη, Μπόνη 9 (1), Μπροκ 20 (6/6 βολές, 7/12 δίποντα, 15 ρ. index: 0.990), Μουρντ 2