titloi

13/4/13

Στην παράταση έκανε το 2-2 το Ελληνικό

Το Σάββατο θα κριθεί ποια ομάδα θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στα τελικά των  πλει οφ του φετινού Πρωταθλήματος , αφού σήμερα το Ελληνικό κατάφερε να πάρει τη νίκη στην παράταση με σκορ 62-59.

Σε ένα παιχνίδι που φαινόταν στην αρχή ότι θα το πάρει εύκολα το Ελληνικό κάνοντας ένα σερί στο πρώτο δεκάλεπτο 8-0, και κλείνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα  επτά πόντων  (34-27), ο Αθηναϊκός με επιθετικό πλουραλισμό μετέτρεψε σε ντέρμπυ το ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο με πρώτο βιολί την Μπροκ το σύνολο της Καπογιάννη έδειχνε αποφασισμένο να πάρει το ματς και να κάνει το 2-2 πολύ άνετα. Η Μπροκ σημείωσε 13 πόντους έχοντας βοήθειες από την Μπόνη ενώ από τον ΑθηναΙκό προσπαθούσε να κρατήσει κόντα στο σκορ την ομάδα της η Κοσμά μαζί με την Ζότοβα, οι οποίες σημείωσαν αμφότερες επτά πόντους (7π).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Αθηναϊκός άλλαξε πρόσωπο και κάνοντας ένα σερί 10-0 μέσα σε 4.30 λεπτά προηγήθηκε με τείς  πόντους. Όμως εκεί πήραν τα ηνία Χαλιβέρα και Μπόνη πληρώνοντας τον Αθηναϊκό με το ίδιο νόμισμα, κάνοντας ένα σερί 11-0 για την ομάδα του Ελληνικού.

Με συνεχόμενα λάθη και εναλλαγές στο σκορ το τέταρτο δεκάλεπτο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 49-49. Η Λύμουρα ανέλαβε πρωτοβουλίες με "χαρακτήρα" δίνοντας μία δεύτερη ευκαιρία στην ομάδα της. Στην παράταση χαρακτηριστικό της οποία ήταν τα πολλά λάθη και η αστοχία Σταμάτη και Μπροκ  στήριξαν επιθετικα το Ελληνικό με την Μπόνη να επισφραγίζει τη νίκη του Ελληνικού και το 2-2 στην σειρά των ημιτελικών των πλει οφ.