titloi

13/4/13

Πήρε προβάδισμα ο Άρης απέναντι στην Τερψιθέα

Το 2-1 στα μεταξύ τους παιχνίδια έκανε ο Άρης επικρατώντας σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι της Τερψιθέας με σκορ 71-55

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης βρέθηκε από νωρίς μπροστά στο σκορ και παρόλο που στο 1ο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες βρίσκονταν κοντά, στο δεύτερο η ομάδα του Μασλαρινού πάτησε γκάζι και ξέφυγε με τη διαφορά να έχει φτάσει στο +16 στο ημίχρονο. Στο 3ο δεκάλεπτο η Τερψιθέα έδειξε τα δόντια της και με επιθετικο οίστρο "μάζεψε" τη διαφορά και έφερε το παιχνίδι στο καλάθι. Στο τελευταίο μέρος η Σταμπουλίδου με συνεχείς πόντους και η Χατζάκου με γκολ-φαουλ έδωσαν επιθετική "ανάσα" στον Άρη βάζοντάς ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10 (57-47). Ακολούθησαν άστοχες προσπάθειες στη συνέχεια και από τις δύο ομάδες ενώ στα τελευταία λεπτά η Τερψιθέα δεν μπόρεσε να κάνει κάτι καλύτερο ώστε να φτάσει στην ανατροπή με τον Άρη εν τέλει να ξεφεύγει και πάλι  και το παιχνίδι να λήγει με σκορ 71-55.
Έτσι οι δύο ομάδες θα ξαναβρεθούν αντιμέτωπες την Τετάρτη στος 16:00 στη Γλυφάδα με την Τερψιθέα να χρειάζεται οπωσδήποτε νίκη για να μείνει ζωντανή στο παιχνίδι της παραμονής.

Πρώτο "βιολί" για τον Άρη η Νίκη Χατζάκου με 28 πόντους ενώ ακολούθησε η Μούλη με 17. Από την Τερψιθέα πρώτη σκόρερ η Αλεξια Μπότσαρη με 15 πόντους και ακολούθησαν Πανταζή με 11 και Ζεβαχιργιάν κ Παναγιωτοπούλου από 10.

Δεκάλεπτα: 14-11, 37-21, 45-43, 71-55
Διαιτητές: Καλογερόπουλος-Πιτσίλκας Μ.
ΑΡΗΣ(Μασλαρινός): Χατζάκου 28(2/2β., 7/13δ., 4/11τρ.), Μπουσνάκη 5(9ρ., 7ασ.), Κατωπόδη 6(8ρ.), Μούλη 17(3/6β., 7/13δ., 8ρ., 4ασ.), Σταμπουλίδου 8(1/2β., 2/3δ., 1/1τρ.), Μπεγκένισιτς 7(1/3β., 3/6δ.).
ΤΕΡΨΙΘΕΑ(Παπασπυριδάκος): Πανταζή 11(1), Μπότσαρη 15(3/5β., 6/8δ. 7ρ. 4ασ.), Χάρισον 8(11ρ.), Ζεβαχιργιάν 10, Παναγιωτοπούλου 10(8ρ.)