titloi

18/3/16

Κύπελλο Γυναικών: Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ 85-48

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε ο δεύτερος ημιτελικός του φάιναλ φορ του Κυπέλλου Ελλάδας Γυναικών.
Ο Ολυμπιακός δημιούργησε σχετικά γρήγορα μια μεγάλη υπέρ του διαφορά και έφτασε στη νίκη επί του ΠΑΟΚ με το τελικό 85-48. Ο τελικός Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός θα διεξαχθεί την Κυριακή 20 Μαρτίου στη Λευκάδα στις 15.00 και θα μεταδοθεί από τα κανάλια NovaSports.

OΠΑΟΚ πάλεψε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και πήρε πρώτος το προβάδισμα (5-8, 3’), αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό, ήταν πολύ εύστοχος και πήρε τα ηνία της αναμέτρησης από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο. Το 8-11 έγινε 24-17 (7’) για να φτάσει η διαφορά στο +10 στο τέλος της περιόδου (33-23). Τα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου διαμόρφωσαν ουσιαστικά και την εξέλιξη της αναμέτρησης. Ένα 13-0 οδήγησε στο 46-23 (14’) με τις «ερυθρόλευκες» να κυριαρχούν σε κάθε τομέα της στατιστικής και πάνω στο παρκέ ως το 60-31 του ημιχρόνου.
Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο δείκτης της διαφοράς συνέχισε να ανεβαίνει ως το 74-38 (30’) για να γράψει +41 με την έναρξη της τέταρτης περιόδου (79-38, 31’) και τον αγώνα να ολοκληρώνεται με το τελικό 85-48.
Διαιτητές: Μητσόπουλος-Διαμαντής-Λιότσος
Δεκάλεπτα: 33-23, 60-31, 74-38, 85-48
Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή 4, Σταμάτη 9, Μπόνη 15, Χατζηνικολάου 7, Καλογήρου 2, Μπαλτά 4, Νικολαϊδου 2, Χαλιβέρα 7, Τζόνσον 12, Κοσμά 12, Παπαμιχαήλ 7, Κριστόφερσον 4
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Κυρατζή, Τελίδου 9, Ρέντμον 7, Σπανίδου 14, Τζουγκράκη 3, Σταυρίδου 7, Κατωπόδη 1, Ταρπάγκου, Κλέμονς 3, Διαμαντίδου, Κοντογεώργου 4