titloi

26/6/14

Πρεμίερα στο Πανελλήνιο Κορασίδων(φωτογραφίες)

Πρόγραμμα Πανελληνίου Κορασίδων

Άνοιξε χθές η αυλαία του 25ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων στο κλειστό της Νέας Ιωνίας του Βόλου Το πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής και αναλυτικά τα αποτελέσματα της πρώτης μέρας.

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 27 ΙΟΥΝΙΟΥ
16.00 ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 – ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ.

12.00 ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000–ΑΕΣ ΕΝ. ΓΑΛΑΤΣΙΟΥ
14.00 ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜ. - ΓΣ ΤΙΤΑΝΕΣ Π.
15.30 ΑΠΟΝΟΜΕΣ

1η ημέρα
Το 25ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα κορασίδων άρχισε στο Βόλο και στον πρώτο αγώνα της διοργάνωσης η Ένωση Γαλατσίου επικράτησε του Ηροδότου 64-61. Το παιχνίδι ήταν συγκλονιστικό και κρίθηκε στο τελευταίο ενάμισι λεπτό. Με το σκορ να είναι στο 61-58, η Βαρελτζή έκανε λάθος πάσα με την μπάλα να φτάνει στα χέρια της Καραχάλιου, η οποία με lay up στον αιφνιδιασμό έκανε το 63-58. Ο Ηρόδοτος που από το 28ο λεπτό αγωνιζόταν χωρίς την Σακουλάκη που αποχώρησε με ενοχλήσεις στη μέση, απάντησε όταν η Σόπικου ευστόχησε από τα οκτώ μέτρα για το 63-61. Στην αμέσως επόμενη φάση, οι τυπικά φιλοξενούμενες έκλεψαν την μπάλα, έχασαν όμως την ευκαιρία να ισοφαρίσουν, καθώς το σουτ της Γαλανάκη βρήκε σίδερο. Έτσι, με 8 για τη λήξη, οι παίκτριες του Αλέξανδρου Χριστοδούλου έκαναν φάουλ στην Αγγελική Βιντζηλαίου. Η 16χρονη γκαρντ έχασε την πρώτη βολή, όχι όμως και τη δεύτερη διαμορφώνοντας έτσι το τελικό 64-61 για την Ένωση Γαλατσίου.
Ο Άρης ήταν ο νικητής στη δεύτερη αναμέτρηση της πρεμιέρας του 25ου Πανελληνίου Πρωταθλήματος, καθώς επικράτησε του Κρόνου Αγίου Δημητρίου 38-28. Οι «κιτρινόμαυρες», αν και άστοχες έπαιξαν πολύ καλή άμυνα και βρέθηκαν να προηγούνται 22-8 με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στις αρχές της τρίτης περιόδου, η διαφορά έφτασε και τους 14 πόντους. Ο Κρόνος προσπάθησε να απαντήσει, μείωσε (33-25, 36), όμως δύο συνεχόμενα lay up από της Ελένης Τσινέκε, έστειλαν και πάλι τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και εκεί παρέμεινε έως το τέλος. Με τη λήξη της αναμέτρησης, οι νικήτριες πανηγύρισαν στο πλάι της Σοφίας Αντωνιάδου, η οποία στο 39 αισθάνθηκε μια αδιαθεσία και αποχώρησε.
Στο τρίτο και τελευταίο παιχνίδι της πρώτης ημέρας, οι Τιτάνες Παλαμά επικράτησαν της Άμιλλας 55-52. Αυτή που ξεκίνησε πιο δυνατά τον αγώνα, ήταν η ομάδα της Τρίπολης που μόλις στο 6ο λεπτό προηγήθηκε 5-2, ενώ με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το σκορ ήταν στο 6-20. Ωστόσο, στη
δεύτερη περίοδο σημείωσε μόλις τρεις πόντους εν αντιθέσει με τις Τιτάνες που σκόραραν 14 και μείωσαν σε 20-23 με τη συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα. Στο 26ο λεπτό προσπέρασαν για πρώτη φορά με 30-28. Για τα επόμενα 12 λεπτά, το προβάδισμα άλλαξε χέρια εφτά φορές και υπήρξαν έξι ισοπαλίες, έως ότου η Τσουκαλά ευστοχήσει σε τρίποντο και να κάνει για την Άμιλλα το 52-49. Δεν ήταν όμως αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα της, καθώς ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης, η Μαντέ με γκολ φάουλ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Τιτάνες με 53-52. Στην αμέσως επόμενη φάση, η Ακριβού “έγραψε” το τελικό 55-52 για την ομάδα από την Καρδίτσα, η οποία αξίζει να σημειωθεί ότι έφτασε στο Βόλο λίγο πριν την έναρξη του αγώνα.
Πριν από το τζάμπολ του τρίτου αγώνα, πραγματοποιήθηκε η Τελετή Έναρξης του 25ου Πανελληνίου
πρωταθλήματος κορασίδων με την αντιδήμαρχο Βόλου, κυρία Νατάσα Οικονόμου να καλωσορίζει τις έξι ομάδες και να εύχεται να παρουσιάσουν ένα ωραίο θέαμα και φυσικά να κερδίζει ο καλύτερος. Από την μεριά του, ο αντιπρόεδρος της ΕΟΚ,Αριστείδης Γολέμης, ευχήθηκε υγεία στις αθλήτριες και όχι μόνο και στην συνέχεια κήρυξε την έναρξη των αγώνων.