titloi

9/7/13

Ευρωπαϊκό Νέων Γυναικών: Ελλάδα - Λευκορωσία 64-62

Μεγάλη νίκη πέτυχε η εθνική Νέων Γυναικών στο πλαίσιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Α’ κατηγορίας) που γίνεται στη Σαμψούντα της Τουρκίας… Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς επικράτησε με 64-62 της Λευκορωσίας γεγονός που τη φέρνει πολύ κοντά στην πρόκριση της στην οκτάδα της διοργάνωσης.
Η εθνική έκανε ένα εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο, όπου πραγματοποίησε ένα επιμέρους 26-16 και χάρη στην ευστοχία της στα τρίποντα πήρε αυτή την τεράστια νίκη.
Η Αναστασία Σλούκα με τρίποντο 30 δευτερόλεπτα από το τέλος έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα με 61-60, ακολούθησε ένα καλάθι της Καλέντα (61-62) για να καθαρίσει την αναμέτρηση η Ανθούλα Χατζηγιακουμή επίσης με σουτ έξω από τη γραμμή των 6,75μ. έξι δευτερόλεπτα από τη λήξη κάνοντας το 64-62. Στην τελευταία επίθεση της Λευκορωσίας αστόχησε η Λιπίνσκαγια…
Εξαιρετική ήταν για άλλη μια φορά η Αρτεμις Σπανού που πέτυχε 16 πόντους και πήρε 16 ριμπάοντουντ, ενώ πρώτη σκόρερ της εθνικής ήταν η Αννα Νίκη Σταμολάμπρου με 18 πόντους και τέσσερα τρίποντα.

Ελλάδα - Λευκορωσία 64-62
Δεκάλεπτα: 12-19, 22-33, 38-46, 64-62

ΕΛΛΑΔΑ (Σόφτσης): Σταμολάμπρου 18(4), Πολιτοπούλου 2, Καλαμπάκου 2, Τάρλα 4, Χριστινάκη 1, Σλούκα 7(1), Παυλοπούλου 2, Χατζηγιακουμή 10 (2), Φουράκη 2, Σπανού 16 (16 ριμπ.).

ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ (Ντάτσουν): Πρατσκαϊλα 1, Χολούμπεβα 4, Λιπίνσκαγια 4, Καλέντα 2, Βοϊσάλ 8(2), Μπάκλαχα 4, Πάποβα 16, Ουμπράνοβιτς 9, Ιβανσκάνκα 14(4).

Μετά το τέλος του αγώνα ο ομοσπονδιακός τεχνικός Θάνος Σόφτσης δήλωσε. «Όπως και στο χθεσινό
ματς έτσι και σε αυτό απέναντι στη Λευκορωσία παρουσιάσαμε κακή εικόνα στο πρώτο ημίχρονο. Στο β’ μέρος με πίεση σε όλο το γήπεδο μπλοκάραμε τον αντίπαλο και παράλληλα καταφέραμε και ανοίξαμε και την επίθεσή μας. Σε κάθε ματς προσπαθούμε να βελτιώσουμε την εικόνα μας και να την κάνουμε όσο γίνεται καλύτερη. Συνεχίζουμε την προσπάθειά μας».

*Δεν αγωνίστηκε η Ρία Πατεράκη που ταλαιπωρείται από γαστρεντερίτιδα και μάλιστα δεν
ήρθε στο γήπεδο, αλλά έμεινε στο ξενοδοχείο.
* Αύριο στις 18.00 η εθνική Νέων Γυναικών αντιμετωπίζει τη Σερβία.